[MARKETINGOVÝ] systém / koncepce
Obsah prezentace
1/ DEFINICE MARKETINGU
2/ OBSAHOVÁ NÁPLŇ MARKETINGU
3/ MARKETINGOVÉ KONCEPCE / NÁSTROJE
4/ DLP
Úvod
Cílem MRKTG je navázat na
a/ získané znalosti z předchozích semestrů (ZMNG) a
b/ nabídnout ucelené informace z celé oblasti [MARKETINGU].
Pro snazší pochopení komplexnosti předmětu MRKTG je text doplněn konkrétními příklady na firmě,
zaměřené na podnikání v oblasti sportu – cyklistiky,
Begy Bikes, s. r. o. (dále jako {BB}).
1/ DEFINICE MARKETINGU
- Vědní obor [MARKETING] je součástí managementu a zahrnuje širokou škálu činností, které jsou zaměřeny na vytváření podmínek pro realizaci směny.
- Směna = lidská činnost pomocí lze získat požadovaný [PRODUKT] za určitou protihodnotu (peníze, ...).
Příklad
Soukromý podnikatel Jan Beger založil spol. s r. o. pod názvem Begy Bikes, s. r. o. (dále jako {BB}).
Předmětem činnosti je:
- prodej jízdních kol, elektrokol a koloběžek,
- prodej sportovního vybavení,
- servis jízdních kol,
- kurzy oprav jízdních kol.
DEFINICE MARKETINGU
- Směny se musí účastnit nejméně dva (2) partneři s neuspokojenými potřebami směny (zákazník potřebuje nové jízdní kolo, prodejce potřebuje zákazníka, který jízdní kolo koupí), každý z partnerů musí svému protějšku nabídnout určitou hodnotu.
- Jednotlivé strany chtějí / jsou schopny tyto potřeby uspokojit (zákazník si musí chtít jízdní kolo Rock Machine koupit v rovině finanční / fyzické dostupnosti, prodejce chce prodat a mít požadované kolo Rock Machine k dispozici (skladem)).
- Každý z partnerů musí projevit ochotu se této směny zúčastnit, a mít tolik volnosti, aby mohl příslušnou nabídku buď přijmout / odmítnout (odlišná představa zákazníka a prodejce o ceně jízdního kola).
DEFINICE MARKETINGU
- Mezi stranami existuje vzájemná komunikace (zákazník musí vědět, že kolo Rock Machine je na prodejně v Hradci Králově a obchodník zná kupní sílu zákazníků v Hradci Králové a okolí). Partneři jsou natolik čestní (etika), aby dohodnuté smluvní podmínky dodrželi (účtování skrytých služeb v podobě sestavení jízdního kola, nastavení posedu, ...).
- Existuje předmět směny (kupující / prodávající směňují hodnotu; jízdní kolo za peníze; v konečném efektu jsou na tom obě strany lépe, neboť dosáhly uspokojení svých potřeb).
DEFINICE MARKETINGU
[MARKETING] je ucelenou snahou o spolupráci / koordinaci činností velkého počtu na sobě nezávislých subjektů.
- základem [MARKETINGU] je směna hodnot,
- cílem [MARKETINGU] je zajištění a/ trvalého prodeje a b/ dosažení zisku,
- [MARKETINGOVÝ] proces začíná a/ zjišťováním potřeb spotřebitelů, pokračuje b/ vytvářením představ o [PRODUKTECH], které jsou k jejich uspokojení nezbytné a končí c/ vyhodnocením uspokojení těchto potřeb,
- podnikání je úspěšné tehdy, jsou-li zákazníci spokojeni a nákupy opakují.
DEFINICE MARKETINGU
Příklad
- Základním cílem obchodů {BB} je především prodej / servis jízdních kol, prodej sportovního vybavení a kurzy oprav jízdních kol.
- {BB} se snaží zajistit pravidelnost návštěv zákazníků. Tímto procesem generuje zisk, který slouží k rozvoji / prosperitě firmy.
- S rostoucí oblibou elektrokol bylo pro {BB} nezbytné rozšířit sortiment všech druhů elektrokol. Servisní technici vědí, že středové motory SHIMANO STEPS jsou pro uspokojení potřeb těmi nejlepšími a dá se předpokládat, že právě proto přicházejí do této sítě obchodů stále noví zákazníci.
- Nejedná se pouze o elektrokola, největší silou obchodů {BB} je situace, kdy prodejci dobře rozumí své práci a neváhají se každému zákazníkovi věnovat na maximum. Právě osobní přístup si získal řadu zákazníků, kteří služeb obchodů rádi opětovně využívají.
2/ OBSAHOVÁ NÁPLŇ MARKETINGU
[PRODUKTEM] se rozumí:
- Zboží (automobily / kuřata / televize, pečivo),
- Služby (aerolinie / hotely / advokáti, kadeřnice),
- Zkušenosti (jazykové kurzy / kurzy sebeobrany),
- Události (olympiáda / firemní výročí, veletrh),
- Osoby (osoby v "showbyznysu" mají svého vizážistu a agenta, který je "prodává"),
- Místa (místa / regiony si konkurují v "přitahování" turistů / investorů),
- Vlastnictví (nedotknutelné právo vlastnit reálný majetek / finanční majetek),
- Organizace (aktivní úsilí organizací o docílení povědomí v myslích svých potencionálních klientů),
- Informace (učebnice / internet),
- Ideje (každý [PRODUKT] nám poskytuje užitek / "výhody")
OBSAHOVÁ NÁPLŇ MARKETINGU
Základy [MARKETINGOVÉ] koncepce
[PRODUKTEM] {BB} může být jednak jízdní kolo, nebo zapůjčení koloběžek na víkend ve formě služby.
3/ MARKETINGOVÉ KONCEPCE / NÁSTROJE
MARKETINGový mix / 4P
- Je souborem [MARKETINGOVÝCH] nástrojů, které jsou používány pro dosažení stanovených [MARKETINGOVÝCH] cílů na vytipovaném trhu (zvýšení tržního podílu / dosažení cílové výše obratu / umístění nového [PRODUKTU] na trhu).
4P [MARKETINGOVÉHO] mixu se rozumí:
- [PRODUKT] (product),
- Cena (price),
- Místo distribuce (place) a
- Propagace (promotion)
MARKETINGOVÉ KONCEPCE / NÁSTROJE
[MARKETINGOVÝ] mix 4P včetně rozšířeného mixu 11P
MARKETINGOVÉ KONCEPCE / NÁSTROJE
Příklad
Majitel společnosti {BB} Jan Beger se rozhodl rozšířit sortiment o elektrické koloběžky ([PRODUKT]). Cenová strategie je volena distributorem a cena 6.795 Kč je pevně určena (cena). V určitém množství budou koloběžky k dostání přímo na prodejnách nebo na objednávku do jednoho pracovního dne ze skladu dodavatele (místo). Propagace cílí na obyvatele měst, kde mají koloběžky největší potenciál a bude vedena prostřednictvím Facebookové kampaně a cílené reklamy Google Ads (propagace).
MARKETINGOVÉ KONCEPCE / NÁSTROJE
Obecně je uznáváno celkem šest (6) podnikatelských koncepcí:
A/ [PRODUKTOVÁ]
Příklad
Pokud by {BB} upřednostňoval tuto strategii, tak interiér každého z obchodů bude zcela totožný / provedený v luxusním stylu. K zakoupení jsou především [PRODUKTY] společností Specialized / Cannondale jež nabízí vysoký standard a patří v cyklistice k jedněm z nejdražších značek.
B/ Výrobní
Příklad
Za takovéhoto předpokladu by společnost {BB} nabízela snadno dostupné značky jízdních kol, které jsou české výroby. Zázemí prodejen by bylo účelné a spíše strohé.
MARKETINGOVÉ KONCEPCE / NÁSTROJE
C/ Prodejní
Příklad
Záměrem {BB} je získat své zákazníky pomocí reklamních kampaní / sponzoringu. V nabídce nalezne zákazník běžný sortiment cyklo prodejen a ze strany prodejců je k zákazníkům během nakupování vyvíjen velký zájem / snaha prodat jim poptávané zboží.
D/ [MARKETINGOVÁ]
Příklad
{BB} využívá této koncepce společně s přihlédnutím k sociální koncepci. Na základě průzkumů / dobré znalosti svého oboru umí najít pro své zákazníky správné nabídky. Sortiment má {BB} různorodý s plným pokrytím trhu s jízdními koly. Zaměstnanci jsou pravidelně školeni tak, aby byli schopni se přizpůsobit novinkám trhu.
MARKETINGOVÉ KONCEPCE / NÁSTROJE
E/ Sociální
Příklad
V kontextu této koncepce je brán zřetel na maximální recyklaci starých dílů jízdních kol a minimální využívání obalového materiálu. Tím, že je {BB} obchod zaměřen na cyklistiku, koncepce plní a podporuje zdravý životní styl svých zákazníků.
F/ Koncepce guerilla [MARKETINGU]
Příklad
V minulém roce společnost {BB} umístila mírně kontroverzní reklamu do autobusů městské hromadné dopravy s textem "Na kole se nemusíte s nikým mačkat, Vaše Begy Bikes" s odkazem na jednotlivé pobočky společnosti. Tato forma reklamy se na základě zvýšení poptávky po jízdních kolech ukázala jako velmi vhodná.
4/ DLP
DLP / 01
Cílem dlouhodobého projektu (DLP) je
a/ vyzkoušet schopnost studenta aplikovat znalosti tohoto předmětu včetně
b/ vlastní zkušenosti získané při řízení jím fiktivně vytvořené firmy.
Základní charakteristikou fiktivního podnikání je malá / střední velikost (tzn. budete mít minimálně dva (2) až deset (10) zaměstnanců).
Firma bude zaměřena buď čistě obchodně případně s orientací na prodej [PRODUKTŮ] jako maloobchod - tj. konečným spotřebitelům.
Zadání dílčích problémů bude probíhat během cvičení, kdy bude definován obecný problém. V průběhu cvičení studenti mohou uvažovat o možnostech řešení problému a své názory konzultovat.
DLP
DLP / 01
Konečné řešení zadání ve své fiktivní firmě student vypracuje písemně. Vypracovaná zadání bude student odevzdávat pravidelně po každém cvičení s tím, že v závěru bude moci sám porovnat, nakolik bylo jeho podnikatelské rozhodování v jednotlivých problematikách konzistentní a zda by bylo schopno obstát v praxi.
Úkoly
- Rozhodněte o a/ podnikatelském zaměření své fiktivní firmy a b/ jejím obchodním jménu. Svou úvahu zdůvodněte minimálně na deseti (10) řádcích. (Je možno také pokračovat v DLP z předmětu ZMNG II., pokud to bude logické.) 1, 2, 3
- Definujte sortiment [PRODUKTŮ] Vaší firmy – minimálně tři (3) druhy zboží nebo tři (3) dílčí služby. 1, 2
- Připravte podrobný popis umístění sídla / poboček do určitého regionu v souvislosti s tím, jakým způsobem bude ve Vaší firmě organizován prodej. 2
DLP
Klíč k zadání DLP
Vysvětlivky číselného označení zdrojů, kde lze najít informace, potřebné pro zpracování zadané otázky.
- 1 - prezentace ke cvičení,
- 2 - internetové stránky / vyhledávače,
- 3 - veřejně dostupné registry,
- 4 - literatura.
DLP
Pokyny pro zasílání úkolů
DLP se bude zpracovávat průběžně dle zadaných úkolů z konce každého cvičení.
DLP má podobu dokumentu (formát WORD / PDF). Další formální náležitosti jsou uvedeny v sekci OBECNÉ INFORMACE, část DLOUHODOBÝ PROJEKT.
Vypracování úkolů ze cvičení zasílejte průběžně vždy do dalšího cvičení prostřednictvím e-mailu na stránkách www.halek.info.
Každé vypracování označte pořadovým číslem cvičení, ze kterého pochází zadání.
Vždy po 3. / 6. / 9. cvičení bude kontrolována formální / obsahová úplnost odevzdaných DLP.
2024-11-21 10:10:29 / konec výpisu prezentace